Виготовлення спирту супроводжується отриманням численних побічних продуктів, чільне місце серед яких посідає спиртова барда.
Барда — це неоднорідна каламутна рідина сірого чи коричневого кольору, що являє собою суміш кислот, складних вуглеводів, різних речовин мікробного та рослинного походження. Неправильна утилізація відходів виробництва пива може становити небезпеку для ґрунту та водойм, адже це відходи 4-го класу небезпеки. Тому переробка післяспиртової барди має велике значення.
Для вирішення такої проблеми, як утилізація відходів виробництва пива, підприємство може:
-
вивозити рідку спиртову барду на очисні споруди, з якими укладено відповідний договір;
-
побудувати власні очисні споруди;
-
упровадити лінію повного перероблення спиртової барди.
Мінуси співпраці зі сторонніми очисними спорудами очевидні:
-
їх може просто не бути поблизу;
-
не виключено, що вони не зможуть приймати спиртову барду;
-
утилізація відходів виробництва пива обходиться дуже дорого, адже необхідно платити за послуги очисних споруд, а також за регулярне транспортування великих обсягів рідкої барди.
Утилізація відходів спиртового виробництва України за допомогою власних очисних споруд має серйозні недоліки. Їх будівництво (проєктування, монтаж обладнання тощо) вимагає значних фінансових витрат, але при цьому вони не даватимуть прибуток, тобто стануть вагомою статтею видатків. Витрати на будівництво й обслуговування власних очисних споруд можуть виявитися настільки високими, що виробництво спирту стане нерентабельним.
Як позбутися спиртової барди та заробити на цьому
Утилізація відходів спиртового виробництва України передбачає виробництво сухого продукту (вологістю не більш ніж 9–10%) або DDGS (Distillers Dried Grains with Solubles — у перекладі з англійської «суха спиртова барда з розчинними речовинами»). Термін зберігання DDGS за умови дотримання норм становить 6 місяців, а обсяг готового продукту скорочується у 8 разів, якщо порівняти з обсягом сировини.
Переробка післяспиртової барди в DDGS дає виробникам етилового спирту змогу не просто з мінімальними втратами утилізувати відходи виробництва, а й мати можливість додаткового заробітку з реалізації високоефективної кормової добавки, що містить до 35% протеїну. Її використання допомагає збільшити середньодобовий приріст молодняку свиней, значно підвищити надої корів і майже на третину — несучість курей. Переробка післяспиртової барди вже підтвердила свою ефективність і швидку окупність у нашій країні.