Полюси вважаються найхолоднішими точками нашої планети, які отримують найменше тепла. Однак на якому з них холодніше?
І Північний полюс, і Південний полюс холодні, тому що вони не отримують прямого світла від Сонця. В обох цих місцях Сонце завжди рухається низько над обрієм, навіть у середині літа. Взимку Сонце лежить так далеко за обрієм, що не піднімається місяцями – це називається полярною ніччю.
Крім того, білі поверхні льоду і снігу на полюсах мають високу відбивну здатність. Це означає, що більшість енергії сонячного світла, яка досягає їх, відправляється назад у космос, зберігаючи повітря над цими місцевостями відносно прохолодним.
Який полюс Землі холодніший?
Хоча ці фактори роблять обидва полюси дуже холодними, Південний полюс залишається значно холоднішим за Північний, за даними Океанографічного інституту Вудс-Хоул. Середньорічна температура на Північному полюсі становить -40°C взимку і 0°C влітку. Середні значення температур на Південному полюсі набагато нижчі, із середньорічною температурою -60°C взимку та -28,2°C влітку.
Основна причина, через яку Південний полюс холодніший за Північний, полягає в ключовій відмінності між ними. Справа в тому, що Північний полюс – це, фактично, величезний льодовик на поверхні океану, а Південний полюс – це континент. Вода охолоджується і нагрівається повільніше ніж земля, що призводить до меншої кількості екстремальних температур. Навіть коли Північний Льодовитий океан покритий льодом, відносно тепла температура його вод помірно впливає на клімат, допомагаючи Арктиці залишатися тепліше Антарктики.
Крім того, в той час як Арктика знаходиться на рівні моря, Антарктида є найвищим континентом із середньою висотою близько 2300 метрів. Що вище, то холодніше.