Передумови
- Османська імперія перебувала у стані кризи, яка супроводжувалася зростанням національно-визвольного руху поневолених нею народів.
- Російський уряд після анулювання в 1871 р. обмежень Паризького договору 1856 р. прагнув відновити свій вплив на Балканах.
Причини
Східна криза 70-х рр. XIX ст., спричинена надзвичайно жорстоким придушенням турецькими військами квітневого повстання 1876 р. у Болгарії.
Виникнення сприятливої для Росії ситуації для виступу на захист слов’янських народів Балканського півострова, які потерпали від турецького гноблення.
Привід
Початок квітня 1877 р. Турецький султан відмовився виконувати рекомендації з проведення реформ, викладені в Лондонському протоколі.
Плани сторін
Російська імперія. У результаті швидкої наступальної кампанії звільнити від турецької влади спочатку Болгарію, а потім весь Балканський півострів.
Османська імперія. Відступаючи в глиб країни, поступово знесилити російську армію в боях, а лише потім, у вирішальній битві, завдати їй поразки.
Театри воєнних дій
Балканський. Успішні дії російської армії і болгарських ополченців дозволили розгорнути наступ по всьому фронту. 20 січня російська армія захопила Адріанополь і, рухаючись далі, упритул підійшла до останніх оборонних позицій перед Стамбулом.
Кавказький. У жовтні 1877 р. російська армія розпочала широкомасштабний наступ. ЗО листопада 1877 р. після нетривалої облоги росіяни взяли штурмом Каре – ключову позицію турків на Кавказі.
Результати
3 березня 1878 р. Підписання в місті Сан-Стефано прелімінарного російсько-турецького договору, який закріпив результати перемоги Росії у війні. Австро-Угорщина і Велика Британія не визнали умов договору і його було переглянуто на Берлінському конгресі.
Підсумки та історичне значення російсько-турецької війни 1877–1878 рр.
- Росія завдала смертельного удару Османській імперії, після якого турецьке панування на Балканському півострові вже ніколи не було відновлено, а відокремлення від Туреччини інших південнослов’янських земель стало лише питанням часу.
- Унаслідок протидії провідних європейських держав Росія не змогла досягти одноосібної гегемонії на Балканах і встановити контроль над Стамбулом і чорноморськими протоками. Боротьба за вплив на незалежні балканські держави між усіма великими державами тривала до Першої світової війни.
- Російсько-турецька війна 1877–1878 рр. стала останньою переможною війною, яку вела Російська імперія.
- Перемога над досить слабким противником, яким виявилася турецька армія, була здобута російською армією лише завдяки великому напруженню всіх сил. Це свідчило про те, що вона так і не змогла відродитися після поразки у Кримській війні.