Виявилося, наші пухнасті вихованці як мінімум чудово розрізняють, звертається власник до них чи до іншої людини – і відповідно змінюють свою поведінку. А от на голос незнайомця вони зазвичай не реагують.
Люди неусвідомлено змінюють тон свого голосу, коли звертаються до інших дорослих людей або розмовляють із немовлятами та домашніми вихованцями. Однак досі ніхто не знав, чи кішки розрізняють звернення до них, і звернення до іншої людини.
Щоб це з'ясувати, група дослідників з Університету Париж Х – Нантер (Франція) провела дослідження на 16 кішках, яким пропонували прослухати аудіозаписи голосів їхніх власників та незнайомців, які звертаються до інших людей або кішки.
Дослідники відзначали, як тварина реагує на запис голосу: чи ворушаться вуха, чи сіпається хвіст, чи розширюються зіниці – чи кішка залишається абсолютно незворушною. Як з'ясувалося, 10 із 16 кішок ніяк не реагували на власне прізвисько, якщо її вимовляв голос незнайомця. Але при звуках голосу власника інтенсивність їхньої поведінки різко зростала: вуха розгорталися у бік динаміків, зіниці розширювалися, вихованці починали неспокійно пересуватися по кімнаті.
У другому експерименті 10 кішкам, вісім з яких вже продемонстрували здатність розрізняти голос власника та незнайомця, запропонували прослухати записи голосів власника та незнайомця, що звертається або до кішки, або до іншої людини. Виявилося, що тварини реагували на запис лише в одному-єдиному випадку – якщо був записаний голос власника, який звертається саме до них. Ні у разі розмови господаря з іншою людиною, ні при зверненні до них незнайомця кішки не реагували на звуки людського голосу.
Малий розмір вибірки тварин не дозволяє робити висновки про поведінку кішок в цілому, і цілком можливо, що більш соціалізовані кішки, наприклад, що проживають у котокафе або притулках, реагуватимуть на голос незнайомця так само, як на голос знайомої людини.
Проте отримані результати безперечно доводять, що кішки, які живуть вдома, формують міцний зв'язок із власниками і здатні не лише відрізняти їхні голоси від голосів незнайомців, а й розуміти, коли людина розмовляє з ними, а коли з іншими людьми.