У страшної хвороби знайшли слабке місце.
Онкологи із Центру Рогеля Мічиганського університету провели дослідження, в результаті якого знайшли новий ключ до лікування раку товстої кишки. Ним може стати зміна раціону у бік низькобілкової дієти.
Колоректальний рак – це злоякісна пухлина товстої кишки, на яку значно впливають поживні речовини, що надходять в кишечник. Як і багато інших клітин, ракові потребують їх, щоб виживати, і теж отримують сигнали від однієї з важливих молекул – mTORC1. Вона чутлива до поживних речовин і дозволяє клітинам сприймати їх, тим самим запускаючи їх зростання та розмноження. Коли живлення мало, mTORC1 деактивується.
Вчені звернули увагу, що молекула гіперактивна при онкозахворюваннях із певними мутаціями. Експерименти показали, що вона також сприяє зростанню ракових клітин та обмежує їхню відповідь на терапію. У результаті рак стає все більш стійким до стандартних методів лікування та препаратів.
Раніше фахівці вважали, що mTORC1 активується, отримуючи сигнали від онкогенів, та намагалися блокувати їх. Це викликало багато побічних ефектів і переставало працювати, як тільки пацієнти припиняли прийом препаратів.
У новому дослідженні автори з'ясували, що передача сигналів від поживних речовин може бути важливішою, ніж від онкогенів. І молекула значною мірою активується ними, коли запускає регулятор зростання ракових клітин. Тоді онкологи запропонували альтернативний спосіб заблокувати mTORC1 – обмежити білок у раціоні пацієнта.
«При раку товстої кишки, коли ви зменшуєте кількість поживних речовин, доступних в пухлині, клітини не знають, що робити. Вони починають відчувати кризу, що призводить до їхньої масової загибелі», – Ятрик М. Шах, вчений із Медичної школи Мічиганського університету.
Дослідники підтвердили це на людських клітинах з біопсії пацієнтів з онкологією та на лабораторних мишах, яких лікували від раку. Дієта з низьким вмістом білка передбачала виключення всього двох амінокислот. Проте харчові сигнали, які запускали молекулу та зростання, блокувалися. У поєднанні зі стандартною терапією це робило пухлину більш уразливою та призводило до загибелі більшої кількості ракових клітин.
Автори відзначають, що дієта з низьким вмістом білків не може стати лікуванням сама собою. Вона повинна поєднуватись з хіміотерапією або іншими методами, що призначаються лікарями. У сукупності вони послаблять ворога і зможуть перемогти його.
Також є ризик, що зменшення кількості білка посилить втрату маси тіла. Тому дієту радять застосовувати лише у певний час, наприклад, лише один-два тижні на початку терапії.