У доповіді ООН йдеться про те, що 99% жителів планети дихають повітрям, рівень забруднення якого перевищує встановлені Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) норми. Це загрожує здоров'ю людини.
Моніторинг якості повітря вівся у 6 тис. міст та 117 країнах. Країнам Європи та Північної Америки загрожують довгострокові наслідки забруднення повітря, констатували в ООН.
«Якщо не вжити термінових заходів, концентрація небезпечних частинок у повітрі й надалі позначатиметься на здоров'ї людей, екосистемах, виробництві продовольства та зміні клімату», – про це попереджають автори нової доповіді ООН, які вивчили ефективність міжнародного співробітництва у цій сфері.
Тверді частки у повітрі глибоко проникають і потрапляють у легені, а потім у кровоносну систему, вражаючи серцево-судинну та дихальну системи. Тверді частки також впливають й на інші органи. Концентрація повітря діоксиду азоту викликає респіраторні хвороби – зокрема, астму.
Вчені дійшли висновку: необхідно терміново скоротити шкідливі викиди в атмосферу у всіх секторах економіки, включаючи сільське господарство, енергетику, транспорт та перевезення, а також змінити поведінку людей, починаючи з дієти та закінчуючи опаленням приміщень.
Автори доповіді проаналізували ефективність ще одного історичного документа, що регулює викиди. Він носить складну назву: «Протокол про боротьбу з підкисленням, евтрофікацією та приземним озоном», спрощено – «Гетеборгський протокол». Це єдиний юридично обов'язковий документ, що дозволяє на регіональному рівні боротися із забрудненням. Проте прогрес відзначається далеко не у всіх країнах-учасницях.