Кожен досвідчений риболов скаже, що рибалка на карася — не така вже й легка справа, як може здатися на перший погляд. Ця риба не любить відкритих ділянок водойми, оскільки має багато природних ворогів, але навіть в умовах, коли в ставку немає явного ворога карася, він постійно дотримується своїх укриттів. Це свідчить, що він сильно розвинений інстинкт самозбереження. Тому карась постійно переховується у важкодоступних місцях водойми:
- у районах водної рослинності або у безпосередній близькості від них;
- у місцях акваторії, де повалено у воду дерева чи кущі;
- у ділянках чистої води, оточеної густою рослинністю;
- у ямах та інших ділянках, що мають перепади глибин.
Карась дуже полохлива риба і за найменших сторонніх шумів він йде з місця стоянки. Найбільш ефективною снастью для лову вважається поплавкова вудка. На неї можна ловити карася весь сезон відкритої води.
Інтернет-журнал «Discover» підготував кілька порад, які допоможуть риболовам-початківцям успішно піймати карася.
Де ловиться карась
З приходом весни карась віддає перевагу місцям, де вода дуже швидко прогрівається. Як правило, це мілководдя, а також ділянки з повільною течією, на межі відкритої води та торішньої рослинності.
З настанням літа карася можна знайти:
- у вікнах чистої води, де є водна рослинність;
- на межі чистої води та водної рослинності;
- на ділянках, що мають перепади глибин.
Коли ловиться карась
Карась стає активним при підвищенні температури води до +10°С, а вже при температурі +15°С він починає активно клювати.
Карась чудово почувається в умовах, коли температура води знаходиться в межах +18-23°С. Саме ці показники потрібно брати до уваги при організації риболовлі.
Навесні та восени так само слід орієнтуватися на показники температури води. Як правило, він у ці періоди починає цікавитися наживкою о 10-11 годині і до 16-17 години. Влітку ж, карась починає клювати ще до сходу сонця, а надвечір починається активне клювання лише після 17 годин.
Але й ці терміни вважаються досить умовними, оскільки режим клювання карася не однаковий, навіть якщо водоймища розташовані поруч. Це пов'язано як з наявністю кормової бази, так і з розмірами та глибиною ставка.
У ставках, де мізерна кормова база, карась може цікавитися наживкою протягом усього світлового дня.
Як правильно ловити карася на вудку влітку?
Риболовля завжди починається з визначення місць стоянки риби. Крім цього, слід поцікавитись і такими питаннями:
- Чи є у ставку великий карась?
- Де його ловлять рибалки, на яких ділянках акваторії?
- На яку наживку він ловиться?
- Коли саме починає клювати великий карась?
Знаючи відповіді на подібні питання, можна зорієнтуватися та правильно визначитися зі снастями та насадками.
Підготовка місця
Карась — риба полохлива і будь-яка зайва метушня на березі не приведе до бажаного результату. Місце риболовлі слід добре обладнати, очистивши його від зайвої рослинності та сміття. Якщо ґрунт м'який, то на це місце краще покласти кілька дощок, збитих в одну конструкцію.
Підставки під вудилища необхідно встановити так, щоб можна було керуватися кількома вудилищами, без шкоди комфорту.
Садок і підсак, на випадок упіймання великого екземпляра розташовується так, щоб вони були поруч, і до них без проблем можна було дотягнутися.
Не слід забувати і про приманки, які теж повинні бути під рукою.
Наживки
Карась — риба всеїдна, тому може клювати як на насадки рослинного походження, так і на наживки тваринного походження. Особливо це стосується великих особин, яких дуже складно підібрати наживку. Якщо карась регулярно годується прибережними хробаками, то ловити на такі насадки карася не реально. Що стосується мотиля, то його добре використовувати при лові звичайною маховою вудкою, а ось для далеких закидів він не годиться — дуже ніжний.
Опариш також є дуже ефективною наживкою. При цьому він не такий ніжний, як мотиль і його можна закидати, за допомогою матчевої вудки. Але опариша любить буквально вся риба і може просто відігнати карася від місця лову. Крім цього, є водоймища, де карась клює тільки на один вид наживки.
Хробак — це найпоширеніша і найдоступніша наживка на карася, особливо навесні та восени. У літній період карась може відмовитися від хробака на користь рослинних насадок.
Найбільш вдалою наживкою на карася вважається червоний гнойовий хробак.
Підгодовування на карася
Без підгодовування карась ловиться дуже рідко і в умовах, коли у водоймищі немає іншої риби. В іншому ж випадку карася все ж доведеться підготувати.
На річці карася може зацікавити розпарене пшоно, у поєднанні з конопляним насінням. При цьому є можливість для проведення будь-якого виду експерименту, з додаванням різних складових.
Карася також можуть привабити різні підгодовування, до складу яких входить пташиний корм, якщо поруч функціонує птахофабрика.
Оснащення поплавкової вудки на карася
Оснащення залежить від того, яким способом планується ловити карася:
- Основна волосінь: Маховий або штекерний лов — діаметр до 0,16 мм. Матчевий або болонський лов — діаметр до 0,25 мм.
- Вантажопідйомність поплавка до 1 грама: При лові на стоячій воді — з коротким кілем. При лові на протязі — з довгим кілем.
- Грузило-дробинка. Одна дробинка, якщо потрібно швидке занурення приманки і кілька дробинок, якщо карась перебуває у товщі води, або й біля самого дна.
- Повідець із флюорокарбону діаметром 0,12-0,14 мм і довжиною від 15 до 30 см.
- Гачок №8..№12 за європейською класифікацією. Розмір та колір гачка повинні відповідати характеру приманки.
Спираючись на цю інформацію, можна завжди правильно підібрати снасть, підгодовування та насадки. У всякому разі, інформацію можна отримати у досвідчених рибалок, якщо вони регулярно ловлять рибу на ставку. Тільки після ретельної підготовки можна розраховувати на улов.