Ніколи не помічали, що ваші суглоби видають гучні клацання чи хрускіт? Насправді, в цьому немає нічого страшного: суглоби хрумтять через безліч причин, але далеко не всі з них небезпечні для здоров'я.
Суглоби часто видають цілий спектр звуків, від клацань до поскрипування. Наукова назва цього явища – крепітація від латинського слова crepitus.
Воно властиво людям різного віку, хоча з віком стає більш поширеним. Але що викликає такий незвичайний ефект?
Зубний скрегіт і суглобовий хруст
Найчастіша причина крепітації – це бульбашки повітря, що утворюються у місцях суглобових стиків. Найчастіше вони виникають там, де прошарок рідини розділяє між собою дві кістки, зменшуючи їх тертя. Суглоби можуть розсуватися і сходитися як під час повсякденних рухів тіла, так і під час спеціальних процедур.
Коли це відбувається, низький тиск у суглобовому просторі призводить до того, що гази з природного «мастила» суглобів утворюють порожнину – в ній зазвичай міститься кисень, азот та діоксид вуглецю.
Часто люди схильні вважати, що хрускіт суглобів – це тривожний симптом, хоча це далеко не завжди є правдою. У 2015 році медики дослідили суглоби в реальному часі і довели, що бульбашки газу дуже нейтральні. Крім того, після першого гучного хрускоту, газам потрібен якийсь час для повторного накопичення – тому ви не зможете «хрустіти» занадто часто.
Крім того, у людей із гіпермобільністю суглобів останні можуть рухатися далеко за межами звичних рухів. Внаслідок розтягування суглобової сумки також створюється порожнина, в якій накопичується газ. Цей синдром передається у спадок, тому діти часто так само добре хрустять суглобами, як і їхні батьки.
Іноді у шуму є й анатомічна причина. Він виникає, коли сухожилля переміщуються нерівною структурою кісток, до яких вони прикріплені, а потім швидко повертаються на вихідну позицію. Найбільш часто зустрічається приклад – хрускіт у коліні при переході з сидячого положення в стояче або при підйомі на сходи.
Привід для занепокоєння
То може й зовсім не варто турбуватися, коли ваші суглоби видають гучний звук? Як би не так. Хрускіт також може виникати, коли хрящовий прошарок між кістками стирається або просто пошкоджений. У цьому випадку хрускіт супроводжується хворобливими відчуттями, адже кістки фактично труться одна об одну.
У всьому світі на остеоартроз страждають 50% людей віком від 65 років. Біль від остеоартриту можна контролювати у різний спосіб, але його необхідно досліджувати у фахівця.
На закінчення хочеться відзначити, що «галасливі» суглоби самі собою не становлять жодної загрози. Антилопи, наприклад, навіть використовують цей різкий звук для того, щоб злякати хижака. Однак будь-який шум, який виходить із суглоба протягом тривалого проміжку часу – це хороша нагода звернутися до лікаря та перевірити своє здоров'я.