Належать до ряду Пухоїди (Phthiraptera). Ці комахи не мають крил. Голова у них маленька, без очей, або вони мають кілька простих вічок, рот складається з короткого втяжного хоботка із гачком. У хоботку 14 тоненьких рогових трубочки, які з’єднані попарно так, що одна обхоплює другу, внутрішня з них проколює шкіру і слугує для ссання крові. За допомогою гачків воша міцно прикріпляється хоботком, кінець якого герметично прикладається до шкіри, після чого згадані трубочки діють як насос. Слинні залози дуже розвинені. Слина перешкоджає згортанню крові, викликаючи подразнення шкіри у тварини-хазяїна, що супроводжується сверблячкою. Черевце зазвичай овальної форми, складається з 9 члеників; через те що шкірка тонка, воно здається напівпрозорим, тож зовні ясно видно кишковий канал і всі внутрішні органи.
Людська воша (Pediculus humanus) – переносник таких небезпечних захворювань, як висипний і поворотний тиф.
До волосся господаря воша кріпиться трьома парами сильних і чіпких 1-членикових ніжок, і ніжки мають великі серпоподібні кігтики, гомілка коротка. Тварини утримуються на тілі хазяїна, захоплюючи ніжкою волосся і притискаючи кігтик до виїмки на гомілці.
Воші – постійні супутники стихійних і соціальних лих. В умовах, коли людям доводиться жити скупчено і немає можливості дотримуватись елементарної гігієни, воші плодяться у величезній кількості. Зараженість волосяного покриву людини вошами дістала назву «педикульоз».
Плодючість воші надзвичайно велика. Самка відкладає безліч яєць, які називаються гнидами, і приклеює їх до волосся тієї тварини, на якій живе. Вже через 8 днів з яєць з’являються молоді воші. Личинки ці дуже скоро досягають повного розвитку і у свою чергу розмножуються. Таким чином, від однієї самки протягом 8 тижнів може з’явитися потомство з 5000 особин. Майже в кожного ссавця є спеціальний вид вошей, які на ньому живуть.
Головна воша (Pediculus humanus capitis capitis) живе тільки в людини, у волоссі голови. Забарвлення її жовтувате, іноді темніше. Самець дещо менший і тонший за самку. Самка відкладає за один раз близько 50 яєць, з яких виходять цілком розвинені воші через 4 тижні.
Платтяна воша (Pediculus humanus capitis vestimenti) трохи більшого розміру, живе на одязі людини, де самки відкладають свої яйця. Розводиться іноді у величезній кількості.