З початком війни багатьом українцям знадобився притулок, який змогла надати Болгарія. Понад 300 тисяч людей знайшли тут допомогу, умови для проживання і роботи, відчувши доброту місцевих жителів. Дізнаємося, як зараз живеться тут, що змінилося, чи потрібна зелена карта для біженців в Болгарії, де можна зупинитися та на що розраховувати.
Житло
Якщо говорити про проживання, що надається державою безоплатно, у країні продуманий багаторівневий механізм. Залишатися тут можна цілий рік із можливістю подальшого продовження дозволу. До 31 листопада можна розраховувати на комфортабельні апартаменти – квартири, кімнати в готелях. З огляду на кількість біженців, які постійно прибувають, складно всіх забезпечити на довгий термін. Далі передбачається їхнє розташування у 2 етапи. Перший «буферний» – розселення в спеціальних пунктах, наприклад, залах, перебувати в яких можна до 45 днів, далі вже відбувається більш індивідуальне розселення.
Страховка
Обов'язкова складова прогресивної системи. Людина, що ховається від війни, має право отримати повноцінне лікування. Якщо говорити про автострахування, воно з перших днів війни було безоплатним у зв'язку з в'їздом під час надзвичайних ситуацій. Зараз механізм орієнтований на більш стабілізаційний, тому зелена карта для біженців у Болгарії зараз потрібна.
Фінансова підтримка біженцям у Болгарії
Кожен, хто зареєстрував карту того, кому надається тимчасовий захист, може розраховувати на грошову допомогу. Одноразово можна отримати приблизно 375 левів (залежить від різних факторів) і цільову допомогу в розмірі 75 левів.
Також тому, хто отримав притулок, нараховується щомісячна допомога, на суму якої також впливає безліч обставин, зокрема мінімальний дохід.
Окремо спонсоруються витрати на опалення – ці виплати сезонні, на 5 місяців.
Проїзд у Болгарії
Тут складно щось пообіцяти на майбутнє, стратегії постійно змінюються, але поки що можна безплатно користуватися громадським транспортом за умови пред'явлення спеціального документа. Треба врахувати – не у всіх містах однакові умови. Для поїздки залізницею можна також узяти квиток, за який не доведеться платити – «HELP UKRAINE».
На своїй машині, з українськими номерами можна перетинати деякі платні дороги без купівлі віньєтки.
Перед тим, як користуватися безкоштовними можливостями для українських біженців Національна служба в Болгарії рекомендує попередньо дізнатися ситуацію на сьогоднішній день. Тому відкрила спеціальну гарячу лінію 0700 10 876.
Харчування в Болгарії
Звісно, для початку вам допоможуть, забезпечать необхідними продуктами та їжею, приготованою волонтерськими організаціями. Проте буде хорошим тоном самому себе нею забезпечувати, тим паче, що ціни багато в чому нижчі за українські.
Приблизні ціни на продукти в перерахунку на гривні:
- банани – 50;
- картопля – 20;
- свинина – 160;
- хліб – від 18;
- рис – 60;
- яйця – 55;
- молоко – 40;
- середній рахунок у кафе – 190.
Як бачимо, Болгарія більш ніж прихильна до біженців з України, тож через війну стане гарною другою домівкою для українців.