Цивілізаційні. Початок набуття європейською цивілізацією техногенних рис. (Техногенна цивілізація – тип цивілізаційного розвитку, який ґрунтується на прогресі науки і технології, швидких змінах предметного світу і соціальних зв’язків, переважанні в культурі наукової раціональності.) На основі техногенної цивілізації в XIX ст. формувалися індустріальні суспільства, а в XX ст. – постіндустріальні.
Економічні. Промисловість почала переважати над сільським господарством (з огляду на кількість зайнятого в ній населення та її частки в національному прибутку). Англійські підприємці почали набагато більше, ніж раніше, вивозити готової продукції до інших країн і водночас більше завозити продовольства та сировини. В англійському експорті, поряд із текстильними товарами, вагоме місце посіла продукція важкої промисловості (металургійної та металообробної). Англійські товари завдяки високій якості та помірним цінам успішно конкурували з товарами інших країн на всіх ринках світу. Англія почала перетворюватися на «майстерню світу».
Соціальні. Соціальна структура суспільства зазнала суттєвих змін: на перший план вийшли підприємці та наймані робітники, а роль і вплив інших верств зменшилися. Невизначеність правового становища найманих робітників обумовлювала їхню соціальну незахищеність, що, у свою чергу, стало причиною розгортання боротьби робітників за покращання свого становища. Відбувалася швидка урбанізація – зростання кількості міст і міського населення. Цілі райони Англії перетворилися на місця зосередження фабрично-заводської промисловості. Виникли суттєві відмінності в розвитку окремих регіонів, що стало важливою проблемою внутрішньополітичного розвитку Англії.