З'ясувалося, що всі будинки навколо повторюють розташування небесних тіл.
Археологічне розслідування на острові Мотія (сьогодні – Сан-Панталео) біля берегів Сицилії показало, що давні мешканці цього міста були підковані в астрономії та спостерігали за зірками за допомогою спеціально збудованого гігантського басейну.
Вчені досліджували його ще з початку минулого століття, проте припускали, що це залишки воєнної гавані. Тому назвали «котон» за аналогією з гаванню сусіднього Карфагена.
Сучасні італійські археологи довели, що котон Мотії був збудований стародавніми фінікійцями у VI столітті до нашої ери як центр святилища. Він був пов'язані з морем і наповнювався з підземних джерел.
А те, що раніше вважалося каналом для суден, виявилося вже пізнім, постфінікійським будівництвом. Глибина штучного озера також, як з'ясувалося, недостатня для кораблів.
Поруч виявили храм Баала, його статую, яка стояла в центрі котону, а також передбачуваний мундус – портал у царство мертвих. Це кам'яна яма із залишками кісток тварин, ймовірно, принесених у дар Баалу.
Коли вчені нанесли знахідки на карту, з'ясувалося, що басейн та споруди навколо розташовані не випадково. Головні повторюють розташування сузір'їв на небі під час сонцестояння та рівнодення. Схід, зеніт та захід небесних тіл позначені стелами.
Водна поверхня басейну розміром 52 на 36 метрів, ймовірно, використовувалася для масштабних спостережень за рухами зірок – їх відображення позначали за допомогою довгих жердин. Дані були важливими для фінікійської навігації та релігійних свят.
Весь комплекс можна назвати величезною обсерваторією: територія повторювала небо, яке бачили фінікійці у першому тисячолітті до нашої ери.