Об’єднує понад 20 000 видів, які поширені по всіх частинах світу. У жодній родині немає такої відмінності між статями, як у пластинчатовусих: самці у них відрізняються розміром, формою, забарвленням, наростами на голові і на шийному щитку. Вусики у них зазвичай віялоподібні. Очі розміщуються з боків голови. Лапки завжди 5-членикові. Більшість представників родини – жуки середнього розміру, завдовжки 2–60 мм, але серед видів існують і справжні велетні, що належать до найбільших жуків у світі. Найбільшим видом родини є Жук-геркулес (Dynastes hercules), що живе в Центральній та Південній Америці, окремі особини самців якого досягають завдовжки 165–172 мм.
Звичайний спосіб пересування у цих жуків – повзання. Харчуються як у дорослому, так і в личинковому стані тільки рослинними речовинами, нерідко також підгнилими рослинними рештками.
Родина ця така велика, що їх поділяють на 2 великі групи: гнойовики і хрущі. У перших язик завжди відокремлений від підборіддя і дихальця розташовані на сполучній пластинці спинних і черевних півкілець. У личинок нижні щелепи вільні. У других хітиновий язичок приріс до підборіддя, дихальця поміщаються частково на самих кільцях черевця, частково на перетинках між ними; у личинок нижні щелепи зрощені.
Пластинчатовусі дуже поширені по всій земній кулі, у всіх зоогеографічних областях, за винятком приполярних областей. Більшість видів дуже теплолюбні. Тому найбільше вони представлені у тропічних країнах.