Належать до ряду Двокрилі. Назавжди увійшли в історію науки, оскільки їхні представники стали об’єктами при вивченні ролі найдрібніших структур клітинного ядра – хромосом – у явищах спадковості. В експериментальних умовах личинки дрозофіл дуже швидко розвиваються на штучних середовищах, і вже через 7–10 днів можна було оцінити результати досліду.
При дії на дорослих мух або на їхні личинки рентгенівських або радіоактивних випромінювань у їхньому потомстві виникають численні зміни. У досліді вдавалось отримувати мух, які були в кілька разів більші за нормальних, а також потворні екземпляри, у яких одна половина тіла мала ознаки самця, а друга – самки чи багато ознак особини мали проміжний характер.
Дрозофіла чорночерева, або звичайна плодова муха (Drosophila melanogaster), найчастіше використовується в генетичних експериментах. Має червоні очі і жовто-брунатне забарвлення з поперечними чорними кільцями впоперек черевця. Довжина тіла самиці – близько 2,5 мм, самці ж помітно менші, задня частина тіла у них темніша.