Птах з родини Одудові. Має довгасте тіло, довгий, тонкий, сплюснутий з боків дзьоб, сильні ноги з тупими кігтями, великі, сильно закруглені крила, середньої довжини широкоперий хвіст. Оперення м’яке, пухке і подовжується на голові в чубок. На верхніх частинах тіла воно глинистого кольору, на нижніх – світліше. Середина спини та крила помережані чорними та білими поперечними смугами, чубок іржаво-жовтого кольору, хвіст чорний. Одуд живе в Центральній та Південній Європі, Сибіру, Китаї та Північній Африці, обираючи місцевості, де луки чергуються з гаями. У Південній Європі тримається переважно у виноградниках; в Африці його можна побачити в кожному поселенні і навіть у центрі міст. Одуд обережний і полохливий, старанно уникає людини, довіряючи лише пастухам, адже їхні стада дають йому поживу.
Одуд – єдиний представник родини Одудові (Upupidae). Завбільшки як невелика ворона, забарвлення тіла лососево-рожеве; на голові великий, здатний підніматися чубок. Крила і хвіст мають яскравий чорно-білий малюнок, дзьоб довгий, зігнутий. Живуть переважно на землі, де шукають великих комах та ящірок. Гніздяться в дуплах дерев або на скелях, відкладаючи від 4 до 6 білих яєць.
Хоча одна пара одудів часто живе поруч з іншою, утім, справжні дружні стосунки можна помітити тільки у членів однієї сім’ї: сусіди постійно сваряться між собою. Їжа одуда – комахи, яких він збирає на землі та дістає з дір за допомогою свого довгого язика. Жуки-гнойовики і мертвоїди, м’ясні мухи, личинки та інші гнойові комахи є, очевидно, для нього ласою стравою, але при нагоді не відмовляється одуд і від хрущів, оленок, цвіркунів, мурашиних яєць і гусениць. Дзьоб одуда дуже зручний для схоплювання, але, щоб проковтнути здобич, птахові потрібно підкинути її вгору і потім спіймати. Якщо ви захочете виростити одуда, запам’ятайте: молодим птахам їжу треба проштовхувати в горло, інакше вони помруть з голоду, оскільки не в змозі проковтувати її самі і навчаються цього лише з часом.
У Європі для влаштування гнізда одуди найчастіше обирають дупла дерев, хоча не залишають поза увагою й діри в стінах або тріщини на скелях. У кладці 4–7 невеликих довгастих яєць дуже різної масті. Насиджує яйця самка, а самець добуває їй корм. Пташенята з’являються на світ сліпі, укриті рідким рудуватим пухом, який за кілька днів змінюється іншим, рожевувато-білого кольору і густішим. Вигодовують пташенят обоє батьків, по черзі приносячи їм личинки комах і черв’яків. Досягнувши 20–27-денного віку, пташенята полишають гніздо і починають літати, хоча ще протягом кількох тижнів залишаються поруч із батьками.
Цікавий факт
У давньогрецькій міфології фракійський цар Терей, син бога війни Ареса й бістонської німфи, був обернений на одуда після того, як спробував убити своїх дружин.