Наразі саме час звернути увагу на стан свого здоров'я. Експрес-тест можна провести навіть вдома: просто подивіться на ступні.
1. Опухлі ступні
Не займайтеся самолікуванням!
У наших статтях ми збираємо останні наукові дані та думки авторитетних експертів у галузі здоров'я. Але пам'ятайте: поставити діагноз та призначити лікування може лише лікар.
Іноді ступні «а-ля Шрек» – лише наслідки довгого стояння на ногах, нерухомого сидіння в незручній позі або погано підібраного за розміром взуття. Але якщо набряки не спадають по 2-3 дні, слід звернутися до лікаря. Ступні розташовані досить далеко від серця, тому саме в них часто виникають проблеми з циркуляцією крові. Набряклі ступні можуть бути ознакою надлишку рідини в організмі, причиною чого стають хвороби серця, ниркова або печінкова недостатність.
2. Холодні ступні
Можливо, у вас у квартирі просто холодно. Але можливо і те, що кров погано циркулює по кровоносних судинах. Ця поширена проблема часто пов'язана із сидячим способом життя. Ну, подумаєш, погана циркуляція! Все не так просто: навіть за кілька годин вона може призвести до виникнення тромбів, погіршення роботи щитовидної залози, хвороби Рейно (викликаної спазмами в кровоносних судинах), периферичної невропатії. Якщо ваші ступні постійно холодні, зверніться до лікаря.
До речі, ознакою поганої циркуляції крові є відсутність дрібних волосків на пальцях ніг та шкірі ступнів. Це може означати, що кров у достатній кількості до ступнів не доходить, і на кровопостачання волосяних цибулин її просто не вистачає. Якщо ваші ступні постійно мерзнуть, це може бути ознакою гіпотиреозу (зниження активності щитовидної залози), що часто супроводжує зрілий вік (від 40 років). Хвороба і сама по собі не особливо приємна, та ще викликає втрату волосся, хронічну втому, незрозуміле збільшення у вазі та депресію.
3. «Ароматні» ступні
На ступнях розташовані потові залози, які часто виробляють не приємний запах. Якщо ступні постійно пахнуть кислим, то у вас може бути гіпергідроз – діагноз не страшний, але прикрий. Згадаймо поради бабусь: мити ноги з милом, «провітрювати» після миття, частіше міняти шкарпетки (або носити спеціальні, абсорбуючі піт), використовувати тальк або дитячу присипку, щоб уникнути мозолів і т. д. Втім, у деяких випадках неприємний запах ніг може бути ознакою грибкової інфекції. Так що, якщо поради бабусь не допомагають, і запах не проходить, варто звернутися до лікаря.
4. «Дзвінкі» ступні
Поколювання або оніміння ступнів або пальців ніг, що посилюється ночами, вказує на нестачу вітамінів, зокрема вітаміну В12 або фолієвої кислоти. Цей симптом також зустрічається при підвищеному рівні цукру або навіть діабеті. Ниючий біль у ногах і ступнях, що заважає заснути ночами (лікарі називають цей стан «синдромом втомлених ніг»), часто пов'язаний з нестачею заліза в організмі. І тут варто здати аналізи.
5. Сині ступні
Медицина визначає це як «синюшність» і пояснює, що причиною «неправильного» забарвлення ступнів є недостатнє постачання крові киснем. Цей симптом може означати хронічну проблему, пов'язану з кровопостачанням, серцем чи легенями. При найгіршому розкладі може йтися про наближення серцевого нападу. Якщо синюшні ступні – не єдина причина для занепокоєння, і іноді у вас трапляється задишка, біль у грудях, кашель зі слизом або жар, то терміново зверніться до лікаря.
6. Жовті або деформовані нігті на ногах
Здорові нігті повинні бути рожевими та рости вздовж осі пальців; якщо нігті виглядають запалими, вдавленими в пальці, це може бути ознакою дефіциту заліза або навіть анемії. Жовті нігті, що ростуть у напрямку від нігтьового ложа, викликають підозру на грибкову інфекцію. Врослі нігті теж неприємність, яка в занедбаних випадках вимагає уваги хірурга.
7. «Судорожні» ступні
Судоми в ногах і ступнях трапляються у всіх, причому діапазон значень цього симптому величезний – від серйозних проблем з циркуляцією крові або пошкодженням нервів до менш небезпечних причин, наприклад, зневоднення або незбалансованого харчування. Якщо ви активно займаєтеся спортом – пийте якнайбільше води, тому що зневоднення може викликати судоми в м'язах. Крім того, проконсультуйтеся з лікарем: можливо, він призначить додатковий прийом калію, магнію або кальцію, оскільки при нестачі цих мікроелементів судоми трапляються частіше, ніж звичайно. Полегшення може принести ванна для ніг з теплою водою і потягування – потягніть пальці на себе. Якщо судоми трапляються часто, зверніться до лікаря.
8. Незагоєна ранка на ступнях
Ця неприємність – вагома ознака діабету. Підвищений рівень цукру в крові може призвести до пошкодження нерва в ступні, і тому будь-яка подряпина, рана, мозоль або поріз не завдаватиме дискомфорту, але може запалитися. У запущеному варіанті це загрожує ампутацією. Незагоєна ранка може бути ознакою раку шкіри: меланома може виникнути на будь-якій ділянці, навіть між пальцями ніг, тому будьте уважні.