Археологи з Національного інституту антропології та історії (Мексика) розкопали незвичайну чашу, що належала індійцям майя. Знахідку зробили на сході півострова Юкатан (а саме – печера Плайя-дель-Кармен), батьківщині майя.
Посудина справді лише виглядала з м'яких відкладень, якими заповнилася печера у сезон дощів. Археологам довелося дбайливо відкопувати її, щоб не пошкодити.
«Посудина червоного кольору, всередині чорний наліт, частково покритий карбонатами кальцію. Виріб нагадує фітоморфне зображення, схоже на гарбуз», – розповів археолог Антоніо Рейєс із Національного інституту антропології та історії (INAH).
Фахівці визначили, що чаша відноситься до керамічних ємностей того типу, які використовували для виготовлення та пиття гарячого шоколаду, хоча й відсутні традиційні ручки та носик.
Посудину датували пізнім докласичним періодом (300-250 роками до нашої ери). У цей час, за словами вчених, територію теперішнього курорту почали заселяти перші майя.
Шоколад вони вживали не у звичному для нас вигляді. Какао-боби обсмажували і робили пасту з кукурудзяною мукою, щоб потім приготувати з неї гарячий напій. Даний напій аж ніяк не був солодким, більше того, як спецію туди додавали перець чилі.
Єдиною схожістю з какао, мабуть, можна назвати пінку – гострий шоколад переливали з чаші в чашу доти, доки не з'являлася густа піна. Напій використовували не лише для задоволення, а й для лікування, а також в офіційних та релігійних церемоніях як цінне підношення.
Археологи зазначають: на жаль, після вилучення чаші з відкладень у печері її місце одразу заповнилося водою. Це не дозволило вивчити простір щодо інших реліквій. Проте вчені збираються повернутися до Куева-де-ла-Крус, коли почнеться період посухи, щоб дослідити печеру і визначити, чи була вона житлом чи релігійним простором. Або чашу випадково занесло туди дощовими потоками.