Кровоточиві вузлики – це подушкоподібні кавернозні венозні судини. Вони помірно наповнені кров'ю і розташовані в анальному каналі. Їх роль полягає в тому, щоб запечатувати кінцевий отвір травного каналу і таким чином регулювати дефекацію та відходження газів. Розрізняють внутрішні вузлики (з верхнього анального сплетення) і зовнішні вузлики (з нижнього анального венозного сплетення) [1].
Коли вузли надмірно наповнюються кров'ю внаслідок патологічних змін, ми називаємо їх гемороєм. Слово «геморой» також функціонує в розмовній мові як синонім гемороїдальних вузлів, що кровоточать. Геморой — це захворювання, яке характеризується запаленням та розширенням вен ректальної області. Існують різні форми геморою, включаючи внутрішній та зовнішній, що визначається місцем розташування гемороїдальних вузлів [2].
Геморой – симптоми
Геморой поділяється на внутрішній і зовнішній. Перший тип можна відчути при пальпації через задній прохід. Також їх може побачити лікар за допомогою аноскопа – спеціального дзеркала.
Зовнішні гемороїдальні вузли розташовані поза анальним каналом і їх видно неозброєним оком. Найпоширеніша класифікація включає чотири стадії захворювання:
- I ступінь – гемороїдальні вузли не виходять за межі анального каналу;
- II ступінь – гемороїдальні вузли випадають назовні під час дефекації, але спонтанно повертаються на місце;
- III ступінь – гемороїдальні вузли випадають під час дефекації або після інтенсивного фізичного навантаження і їх доводиться вправляти вручну;
- IV ступінь – гемороїдальні вузли неможливо вправити вручну, зазвичай потрібне хірургічне втручання[3].
Симптоми ураження в анальній ділянці турбують і є неприємними. За оцінками, від них страждає до одного з двох дорослих.
Геморой – причини виникнення
Проблема збільшених вузлів, що кровоточать, стосується як чоловіків, так і жінок. За оцінками, ця недуга зустрічається у 11% населення. Звідки беруться гемороїдальні вузли? Причини їх утворення до кінця не відомі, проте серед факторів, що сприяють цьому, згадуються:
- дієта з низьким вмістом клітковини;
- недостатня фізична активність;
- надмірний тиск у черевній порожнині;
- напруження при дефекації;
- діарея та запор;
- прийом проносних;
- сидячий спосіб життя;
- попередні вагітності;
- тривалий кашель, чхання або блювання;
- високий рівень холестерину;
- цироз печінки;
- генетичні фактори;
- надмірна фізична активність, наприклад, біг на довгі дистанції, стрибки на батуті та підняття важких предметів[2].
Фактори, які несприятливо впливають на стан вен, включають малорухливий спосіб життя та спадкову схильність. Розуміння причин і проявів геморою є важливим для своєчасного звернення до лікаря та вибору ефективного лікування[1].
Геморой – лікування в домашніх умовах
Лікування геморою залежить від тяжкості захворювання, зокрема типу та вираженості симптомів. Його основна мета – полегшити їх та покращити загальне самопочуття пацієнта. На початковій стадії фахівці рекомендують консервативне лікування, що полягає у використанні як місцевих препаратів, таких як мазь від геморою або свічки від геморою, так і пероральних препаратів, зокрема екстракту рускусу, який підвищує напругу стінок кровоносних судин[3].
Література
- Iain M.G. Cleator Hemoroidy (Hemorrhoid);
- Higuero T, Abramowitz L, Castinel A, Fathallah N, Hemery P, Laclotte Duhoux C, Pigot F, Pillant-Le Moult H, Senéjoux A, Siproudhis L, Staumont G, Suduca JM, Vinson-Bonnet B Wytyczne dotyczące leczenia hemoroidów (Guidelines for the treatment of hemorrhoids).
- Perera N et al.: Phlebotonics for haemorrhoids. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Aug 15;(8):CD004322.