Сучасна традиція відзначати Новий рік із шампанським виникла на початку 1960-х років та існує на території пострадянського простору й досі. У новорічну ніч випивається близько 45% всього річного обсягу цього напою. Саме тому перед святом багато людей губляться перед вибором, що ж вибрати: солодкий Fratelli чи класичний брют, італійське просекко чи коштовний Moet & Chandon.
Солодке чи сухе
Смак шампанського багато в чому визначається вмістом цукру, що залишився непереробленим під час бродіння. З урахуванням залишкового цукру напої ділять на види:
- Brut nature – шампанське майже не містить цукру (не більше 3 г/л). Це найдорожчі марки.
- Extra Brut – екстрасухе шампанське, вміст залишкового цукру не більше 6 г/л.
- Brut – цукру трохи більше 12 г/л. Це найпоширеніший вид.
- Extra sec – шампанське із вмістом цукру 12–17 г/л.
- Sec – сухе, цукру – 17–32 г/л.
- Demi-sec – напівсухе, цукру – 32–50 г/л.
- Doux – солодке, цукру – понад 50 г/л.
Найбільш цінним та якісним вважається шампанське Brut. Невисокий вміст цукру дозволяє максимально відчути ароматичний букет напою. Якщо ви вибираєте солодкі та напівсолодкі марки, слід добре вивчити склад щодо наявності ненатуральних інгредієнтів. Вміст цукру має відповідати нормі.
Вибираємо шампанське – на що звернути увагу
Перш ніж вибрати пляшку ігристого для свята, зверніть увагу на такі критерії:
- Сорт винограду. Справжнє шампанське з регіону Шампань виготовляють із 7 виноградних сортів: Шардоне, Піно Нуар, Піно Меньє, Піно Грі, Піно Блан, Арбан та Пті Мельє. У пляшці може поєднуватися кілька видів. Для напою середнього цінового сегмента також можуть використовуватися деякі місцеві сорти: Семільйон та Совіньйон Блан для регіону Бордо, Шенен Блан для Долини Луари тощо.
- Врожай. На етикетці шампанського не завжди вказується рік врожаю. Якщо він не зазначений, то це свідчить зазвичай не про низьку якість напою, а про особливий спосіб виробництва. Але якщо рік виробництва все ж зазначений, то найчастіше перед вами буде одна з найвдаліших лінійок цього виробника.
- Місцевість. В регіоні Шампань виробляють люксові напої, які краще купувати у спеціалізованих магазинах, наприклад, у маркеті алкогольних штук МАУДАУ. Кремани з Бордо, Бургундії, Ельзасу та інших регіонів Франції виготовляють за тією ж технологією, що і шампанське, і серед них можна знайти дуже якісні ігристі вина.
- Зберігання. Якість напою багато в чому залежить від умов зберігання, які були забезпечені магазином. Збираючись купувати ігристе вино, варто звернути увагу не тільки на дату виробництва вина, але й на місце придбання. Тільки спеціалізований магазин гарантує правильне зберігання винної продукції та грамотне транспортування.
Щоб Новий рік вдався, віддавайте перевагу напоям відомих марок. Гурмани радять купувати шампанське з низьким вмістом цукру. Зберігайте покупку у прохолодному місці. Наливайте трохи більше половини келиха – так ви зможете повною мірою насолодитися букетом і смаком напою.