Більшість хижих видів риб – істоти настільки ненажерливі та неуважні, що готові зжерти все, що хоч трохи нагадує їхню звичну здобич. Тому штучні приманки і набули такої популярності серед сучасних рибалок. Адже, на відміну від натуральних наживок, з ними можна активно експериментувати, пробувати різні проводки, використовувати різні форми та матеріали. Все це дозволяє підібрати їх під саме ваш стиль риболовлі. А зробити це можна як суто емпіричним шляхом, так і вивченням теорії, а саме – основних класифікацій та призначень. І саме про це ми з вами сьогодні й поговоримо.
Основні форми
Людством було придумано чимало різновидів штучних приманок – від голих гачків з парою яскравих намистин, званих «мормишками», до складних конструкцій, які не тільки імітують зовнішній вигляд якоїсь риби, але ще й видають у процесі руху звуки та вібрації. Але найпоширенішими форматами є такі.
- Блешні. Шматочки металу різної форми та кольору, забезпечені гачками. Найкраще підтвердження тому, що багато хижаків реагують на рух та блиск, а не на конкретну форму. Існують різні варіанти – класичні коливалки (металеві пелюстки, що коливаються при русі через шари води), блешні, що обертаються (пелюстка обертається навколо центральної осі), кастмайстри (невеликі брусочки металу, що забезпечують дальній і точний закид), пількери (великі брусочки металу для глибоководної риболовлі) і т.д.
- Воблери. Штучні приманки для риболовлі з твердих матеріалів, що імітують рибок своєю формою та кольором. Можуть бути тонучими, плаваючими та з нейтральною плавучістю (суспендери). Мають величезну кількість різних форм, серед яких найбільш популярні: мінноу (витягнуті, нагадують мальків), кренки (широкі, але плоскі), шеди (широкі та об'ємні), поппери (будь-який попередній варіант, але з відкритим «ротом», що створює додатковий шум) ), пропбейти (те саме, плюс кілька лопатей), раттліни (чітка імітація форми риби плюс максимальна стійкість, що забезпечує велику різноманітність проводок).
- Силіконові приманки. Найчастіше – силікон, оскільки він дешевший і чудово тримає форму. Може бути як їстівним, так і неїстівним. Величезна кількість різних форм, розмірів та кольорів. Є моделі, які максимально точно імітують, наприклад, раків або восьминогів як за формою, так і за кольором. Часто використовуються разом із джиг-головками. З особливих форм можна виділити: слаги (нагадують п'явок або черв'яків), твістери (мають серповидний рухомий хвост), віброхвости (мають широкий і перпендикулярний до осі хвостовий плавець).
Також є й менш популярні штучні приманки для лову риби. До них відносяться:
- Мормишки. Грузила різних форм і кольорів з яскравими намистинами, в які впаюються гачки. Можуть використовуватися як з якимись натуральними наживками, так і самі по собі. Особливо часто використовуються під час зимової риболовлі.
- Мушки. Також відомі як «стримери». По суті – гачок, обмотаний якимось натуральним матеріалом (нитки, шість, пір'я), щоб імітувати живу здобич. Діляться на «сухі», що плавають на поверхні води, і «мокрі» – що занурюються в неї. Є й окрема категорія, яка тримається безпосередньо під поверхнею – емерджери. Використовуються виключно в нахлистовому лові. Вкрай вимогливі до якості проводки та закидання.
- Поролонові рибки. Ще більш дешевий аналог силікону. Нині використовуються досить рідко.
Спеціалізоване призначення
Крім того, багато приманок групуються разом залежно від того, яку рибу вони приваблюють найкраще. Так, для кожного виду і розміру можна підібрати щось, на що реагуватиме саме він, що знижує кількість сорної риби у прилові і дозволяє не відволікатися на помилкові клювання. Але найчастіше рибалок цікавлять штучні приманки наступного призначення.
- Штучні приманки на щуку. Найчастіше це невеликий силікон (до 10 см), що імітує або маленьких рибок (навесні), або жаб (влітку), або більших рибок (восени). Конкретний формат – віброхвости та твістери, які можна як використовувати самостійно, так і комбінувати з джиг-головками. Взимку добре працюють вертикальні блешні і балансири, а восени, крім силікону, можна використовувати великі тонучі воблери.
- Штучні приманки на окуня. Їстівний силікон у комбінації з мікроджигом ефективний завжди, тільки навесні краще брати приманки до 5 см, а восени – в районі 10. Влітку стають ефективними невеликі воблери типу кренк і блешні, що обертаються, а восени – ще й середні раттліни. Що стосується зими, то тоді окунь не дуже активний, але на безмотильну мормишку хоч трохи, але реагує, якщо ви освоїли правильну гру нею.
- Штучні приманки на сома. Або великий силікон, що імітує раків, жаб або невеликих рибок (віброхвости) у комбінації з великим джигом, або шумні тонучі воблери від 10 см.
Також можна підібрати спеціалізовані штучні приманки на судака, на форель, на чехоня та на іншу хижу рибу, яка мешкає на території України та дозволена до вилову.
Важливий момент – має значення як розмір, колір і форма штучної приманки, так і її проводка. І ось з цим вам доведеться експериментувати та вчитися самостійно.
Незважаючи на те, всі штучні приманки для лову риби – витратний матеріал, до них не можна ставитися зневажливо. Оскільки саме від них дуже часто залежить – чи буде ваша рибалка вдалою чи ні. Тому купувати їх варто лише у тих місцях, де ретельно підходять до контролю якості та стежать за всіма новинками рибальського світу. Тобто – в інтернет-магазині Ібіс.
У наших каталогах ви знайдете все, що тільки може знадобитися для риболовлі – штучні приманки, бойли, вудилища, набори снастей, одяг, аксесуари та багато чого ще. А наші консультанти допоможуть вам у цьому різноманітті розібратися. Як і різноманітні навчальні відео, які регулярно виходять на ютуб-каналі нашого магазину. Отже, якщо ви всерйоз захоплюєтеся рибалкою, можете сміливо звертатися до нас з будь-яких питань. Чекаємо на Вас!