Рішення запропонували вчені з Китаю
Вчені з Медичного університету Гуанчжоу (КНР), стаття яких у журналі Environmental Science & Technology Letters, запропонували простий, доступний та ефективний спосіб очищення питної води від мікропластику: кип'ятіння і фільтрацію.
Дослідники провели серію експериментів із різними типами водопровідної води, до якої додавали нано- і мікрочастинки пластику. Воду кип'ятили, а потім фільтрували, щоб позбавити від осаду.
З'ясувалося, що завдяки цим процесам з води видаляється до 90% частинок. Особливо ефективним такий спосіб очищення виявився в разі жорсткої води, що містить багато мінеральних включень, насамперед карбонат кальцію. Це той самий білий вапняний накип, що утворюється зазвичай усередині чайників. Під час нагрівання карбонат кальцію виділяється з води, перетворюючись на осад, і захоплює із собою фрагменти пластику. Після фільтрування осаду виходить чиста, практично вільна від мікропластику вода.
Навіть у разі м'якої води, в якій міститься порівняно мало карбонату кальцію, цей спосіб дає змогу знизити концентрацію пластикових частинок на чверть. При цьому для фільтрації кип'яченої води не потрібно ніяких спеціальних пристосувань, достатньо звичайного чайного ситечка, підкреслюють вчені.
Кип'ячену воду з давніх часів традиційно п'ють у деяких країнах Азії. Вважається, що така вода благотворно впливає на людський організм, можливо тому, що під час кип'ятіння у воді руйнуються потенційно небезпечні хімічні та біологічні субстанції.
Автори дослідження сподіваються, що вживання кип'яченої води стане більш поширеною практикою в міру того, як мікропластик продовжує захоплювати світ: частинки поліетилену, полівінілхлориду та інших полімерів розміром менше п'яти міліметрів знаходять у воді, їжі та інших тканинах людського організму. Якої саме шкоди це завдає, поки неясно. Проте вже відомо, що накопичення мікропластику в організмі пов'язане зі зміною складу кишкового мікробіома, що може мати серйозні наслідки для здоров'я.