Амазонки, у грецькій міфології плем'я жінок-войовниць, які ведуть свій рід від бога війни Ареса і наяди Гармонії. Мешкали вони в Малій Азії або в передгір'ях Кавказу. Вважається, що їх ім'я походить від назви звичаю випалювати у дівчаток ліву частину грудей для зручнішого володіння бойовим луком. Стародавні греки вірили, що ці люті красуні в певну пору року вступали в шлюб з чоловіками з інших племен. Народжених хлопчиків вони віддавали батькам чи вбивали, а дівчаток виховували у войовничому дусі.
Під час Троянської війни амазонки билися на боці троянців, тому сміливець Ахілл, грек, перемігши в сутичці їх царицю Пенфісілею, завзято спростовував чутки про любовний зв'язок з нею. Статні войовниці залучали не одного Ахілла. У битвах з амазонками брали участь Геракл і Тесей, який викрав царицю амазонок Антіопу, одружився на ній і з її допомогою відбив вторгнення амазонок в Аттику.
Один з дванадцяти знаменитих подвигів Геракла полягав у викраденні чарівного поясу цариці амазонок, красуні Іпполіти, що зажадало від героя чималого самовладання. Амазономахія – битва грецьких героїв (Беллерофонта, Геракла, Тесея, Ахілла) і амазонок. Популярний сюжет в грецькому мистецтві і в живописі в епоху бароко і класицизму.